Borešové

 V roce 2005-6 bylo napsáno ---tuto stránku v následném

výzkumu jsme rozšířili o informace výskytů jména na různých místech země..a snažíme se naleznout propojení mezi dosud známými údaji

a aktuálně posledním dohledaným Thomasem Borešem z roku

1586 ze Staňkova (u Milevska). Aktuálně 1.2.2013-dopřesnění jména Boreš

 

dříve  bylo napsáno:

 

Jiřík BorešBernárečka – měšťan Starého města pražského (1509,1540)

a  jeho manželka Kateřina (1509, 1525)

Seznam obsahuje jména měšťanů, kteří měli podle privilegia právo samostatného vkladu, i těch, kteří byli zmocněni zastupovat město při intabulacích. (v závorkách-k pozemkům)

-Seznam měšťanů města Pražského

(-pozn.v Seznamech poddaných nenalezeno žádné příjmení Boreš)

 

Václav Boreš –měšťan kadaňský r.1542-vázaný dluh

Jan BorešBernárečka -1543 –juxta

Jiřík BorešBernárečka – měšťan Starého města pražského (1509)1542

a  jeho manželka Kateřina

Boreš z Dubu –vklad r.1543 (1514)

Filip Boreš z Borku

Jakub Boreš z Borku

Jan Boreš (Filipův) z Borku  1542, vklad, vč.majestátu

Jíra Boreš z Borku

Ondřej Boreš z Borku /stavitel na Hradě Pražském –r.1545 majestát

Petr Boreš z Borku –vklad 1542

-Zdroj: opis-Berní rula Bechyňský kraj

 

 

20. září 1875 byl v Bernarticích strašný požár. Zničeno bylo úplně 27 hospodářských stavení s celou úrodou. Oheň vyšel od od klempíře Jos. Kolihy .. Požárem tímto stíženi byli: čp. 89 Boreš ..aj.. Po požáru nadržovaly deště k velikému svízeli vyhořelých, jimž klempíř Koliha dlouho nesměl vůbec na oči. Hejtmanství nařídilo utvoření výpomocného komitétu..

-Zdroj: Kronika Bernartice

 

 

Z  historie Toužimi:

Že šlo skutečně o českou, domácí kolonizaci dokládají nejlépe zdejší zeměpisná jména z nichž většina přežila i pozdější germanizaci, když je německé obyvatelstvo přejalo do němčiny. Jméno Toužim se pak změnilo na Theusing, Kosmová na "Kossmaul", Kojšovice na "Goschowitz", pole K lesu na "classa", Táhlé na "tohla", Dolské na "dolskhy" atd. O slovanském původu většiny vesnických sídel na Toužimsku může do jisté míry vypovídat i jejich urbanistické řešení. Téměř ve všech případech se jedná o tzv. okrouhlice, urbanistický typ vesnického sídla s radiálně uspořádanou plužinou a zástavbou sevřenou kolem okrouhlé návsi, typ, který bývá spjatý se slovanskou kolonizací.

Jiří z Milevska patřil mezi přední členy panovnické družiny, rodící se pozemkové šlechty, a výše uvedené území získal zřejmě jako výsluhu od některého z Přemyslovců. Jiří byl současníkem a zřejmě i přítelem jiného významného velmože, západočeského Hroznaty, který následoval Jiřího příkladu a v r. 1197 rovněž založil u svého sídla v Teplé premonstrátský klášter. V roce 1197 je Jiří uveden mezi svědky na Hroznatově závěti - zakladácí listině premonstrátské kanonie v Teplé.

 

. Husitství do dějin Toužimi zasáhlo poprvé 26. dubna 1420, když houfy táborských husitů na sv. Jiří napadly a zcela zničily kanonii v Milevsku včetně knihovny a archivu. Řeholníci v čele s opatem Svatomírem se zachránili včasným útěkem na hrad Orlík. Část konventu s opatem se posléze uchýlila na toužimské proboštství, které bylo pod ochranou mocných katolických šlechtických feudálů, pánů z Plavna.

Páni z Plavna byli německým šlechtickým rodem, který pocházel ze sousedního (Horního) Saska. Jejich českou větev založil plavenský purkrabí Jindřich IX., který se za vlády českého krále Václava II. oženil s dcerou Boreše mladšího z Oseka (Rýzmburka) a jako Jindřich I. se měl usadit na hradě Hasištejně u Chomutova

 

Jakoubek z Vřesovic-nejpozději v r. 1429 obsadil  Toužimsko. Zdejší proboštství osadil vojenskou posádkou a premonstrátské řeholníky vypudil na jeden z jejich dvorů v blízké Třebouni (tento statek se později nazýval Na klášteře). V r. 1430 opat s konventem odchází do jihočeské Třeboně, pod ochranu pánů z Rožmberka. Část řeholníků s toužimským proboštem však zůstala v Třebouni.

 

osobnimb@tiscali.cz

www.geneabores.wz.cz